Müze İçeriği


Tales Matematik Müzesinde ilköğretim müfredatından üst düzey matematiğe kadar her seviyeye uygun istasyonlar mevcuttur. Biz, Tales Matematik Müzesi olarak hayal gücü yardımıyla matematiksel algıyı arttırıcı eğitim vererek ilköğretim 3. Sınıf ve üzeri her bireye hitap ediyoruz. İlkokul grubuna atölye çalışmalarıyla ve matematiksel oyunlarla hitap ederken, yüksek matematik grubu için uygulamalı laboratuvar destekli eğitim veriyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim-öğretim müfredatından yola çıkarak; olasılıktan Pascal üçgenine, seri açılımlardan ardışık sayıların toplamına, parabolden asal sayılara, çevre-yarıçap ilişkisinden silindir-yarıçap ilişkisine, tam kare açılımının geometrik ispatından çarpma işlemi mantığına kadar birçok istasyon oluşturduk. Günlük hayattaki matematiğe ilgi çekerek, Altın Oran’dan Dört Renk Problemine, açı-görüntü sayısı ilişkisinden, kanalizasyon kapağındaki sırra, Mimar Sinan köprüsünden perspektife, Sezar Şifrelemesinden çeşitli mantıksal oyunlara örnekler verdik. Tüm bunlar, uzman matematik eğitmenleri ile rehberli turlar ile gerçekleşmektedir.

İlköğretim grubunun atölye çalışması ile eğlenerek öğrenmesi 1-1.5 saati bulurken, yüksek matematik grubu yaklaşık 2 saatlik rehber desteği ile eğitim gezisini tamamlıyor. Ayrıca Tales Matematik Müzesinde, cebirsel yüzeylerin denklemlerle birlikte sunulduğu uygulamalı laboratuvarda, Imaginary Sergisi de mevcuttur. Bu uygulamalı laboratuvarda, kendi denklemlerimizle kendi topolojik yüzeylerimizi oluşturarak lisans ve lisansüstü eğitimi destekliyoruz.

Ayrıca, Avrupa’nın en büyük Açıkhava Bilim Parkı olan I.Q. Center Açıkhava Bilim Parkı’nda, İskandinav ülkelerinin uyguladığı duvarsız eğitim sistemini uyguluyoruz. Açıkhava Bilim Parkı ile daha özgür bir eğitim vererek, sınıfa bağlı kalmadan teorik ve ezberci mantığı yıkıyoruz.Telefon

0 256 219 22 87

E-Mail

bilgi@talesmatematikmuzesi.com