images

İsviçreli araştırmacılar, pi sayısı için yeni rekor açıkladı.

İsviçreli araştırmacılar, bir süper bilgisayar kullanarak 62,8 trilyon rakama ulaşan yeni pi sayısı rakamları keşfettiler. Graubuenden Uygulamalı Bilimler Üniversitesi yaptığı açıklamada, bir süper bilgisayar kullanılarak "hesaplamanın 108 gün dokuz saat sürdüğünü" söyledi.

Üniversitenin Veri Analitiği, Görselleştirme ve Simülasyon Merkezi'ne göre, çabaları "Google'ın bulutunu kullanarak 2019'da kırdığı rekorun neredeyse iki katı ve 2020'deki bir önceki dünya rekorunun 3,5 katı" idi. Araştırmacılar, Guinness Rekorlar Kitabı'nın başarılarını onaylamasını ve o zamana kadar sadece pi için hesapladıkları son on haneyi ortaya çıkarmasını bekliyorlar: 7817924264.

Önceki dünya rekoru pi hesaplaması 50 trilyon rakama ulaşmıştı. Pi, bir dairenin çevresinin çapına oranını temsil eder ve ondalık noktadan sonraki sonsuz sayıda basamak vardır.

Yine de araştırmacılar, ilk 10 rakamı 3.141592653 olan sabit için hesaplamaları güçlü bilgisayarlar kullanarak daha da zorlamaya devam ediyor . İsviçreli ekip, pi'yi hesaplamak için oluşturdukları deneyimin "RNA analizi, akışkanlar dinamiği simülasyonları ve metin analizi" gibi diğer alanlarda da uygulanabileceğini söyledi.

Kaynak: https://phys.org/news/2021-08-swiss-declare-exact-pi-figure.html